Ana Sayfa İletişim Üye Girişi Üye Ol
E-Posta
Şifre
Şifremi unuttum

Kozmetiklerin içerikleri hakkında tüketici olan sizler bilinçli olmalısınız.

Hürriyet Gazetesi'nin 7 Ağustos 2011 "Güneşten %100 Korunma" haberini okuyun lütfen...
http://www.hurriyet.com.tr/saglik/21171790.asp  

Bunu bağırıp duruyorum ama hala bana "şunu alayım mı " diye soran mailler alıyorum. Bu sitede kozmetikte zararlı sayılan maddeleri listeledim. Okuyun bir liste yapın ve size ürün sunan satıcıdan kavanozu/şişeyi isteyip üzerini içeriği okuyun. Bu zararlı maddelerden varsa siz seçiminizi ona göre yapın. Bana tek tek ürün ismi verip "bunu kullanabilir miyim" diye sormayın.
Bu arada eğer içeriğini bilmiyorsanız aşağıdaki siteye tıklayın, kozmetiğin adını yazın. Karşınıza formülünde bulunan maddelerin kırmızı yeşil ve sarı olarak değerlendirmesi çıkacaktır.

www.cosmeticanalysis.com Burada "FİND" yerine ismi yazın ve çıkan değerlendirme tablosunu inceleyin.
Bakın, eczacı Müderrisoğlu çok önemli bir konudan bahsediyor. Sitesine tıklayarak NE OLUR BİLGİ ALIN...

www.mehmetmuderrisoglu.com

Bakın Mehmet Bey ne diyor:
Bu yıl güneş mevsimi gelirken tavsiye edebileceğim güneş koruma ürünleri arasında çok önemli bir seçimi yapmaktayım.

Elime geçen bir literatüre göre ETHYL HEXYL METOXY CİNNAMATE adlı UVB filtresinin insanlarda östrojen salgısını arttırdığını öğrendim. Bu dünyanın en yaygın kullanılan filtrelerinden biridir.
Gene dünyada bu maddeyi üreten en büyük üreticisinin baş araştırmacısını tanıdığım için ona okuduğumun gerçekliliğini sordum ve ne yazık ki doğru olduğunu öğrendim.

Cildimiz en geniş organımız olup sürülenleri farklı bir işlemden geçirilmedikçe kana kolayca geçirebilen bir organdır. Bu maddeyi içeren ürünleri isteyen dostlarıma almak üzere oldukları ürünün tehlikelerini anlatarak doğru bulduğum ürüne ikna etmeye çalışmaktayım.

Peki bu madde vücutta ne yapar bir de buna bakalım. Östrojen salgısının artması kadınlarda meme kanserine, erkeklerde performans düşüklüğü, ses incelmesi, erkek çocuklarda ise meme büyümesi, ses incelmesi yapar.

Tabii bu çok önemli bir uyarı olmakla birlikte neden hemen yasaklanmıyor demeniz normal, arkadan bu bulguları teyid eden daha birkaç araştırma da gelince ki onlarda yoldaymış o zaman yasaklanacaktır.

Ben ise bu uyarılarımı tüm dostlarıma yaparak sonunda bu bulgular yalanlansa bile alternatifi varken risk aldırmamaya çalışıyorum. Üstelik eczanemde her cilt rengini ölçerek, kullanılması gereken koruma faktörünü tayin ederek gereksiz yüksek faktorlerden sakınmaya çalışmaktayım.
 

Güneş kremlerindeki “kimyasal” ve “mineral” koruma filtrelerini ayırt edebilmeniz için arkadaşım bilim kadını DR.Ebru Karpuzoğlu’nun sitesinde yazdığı detaylı yazıya göz atınız.

http://drebru.com/guzellik/articles/gunes-korumasi-ve-uv-isinlari


NOT: BAZI ÇOCUK GÜNEŞ KORUYUCULARININ İÇİNDE BİLE ABUK SABUK MADDELER VAR.
Akıllı olun "seçin" kızlar, seçin ve iyiyi talep edin...
Geçen sene aldığınız güneş kremini kullanmasanız iyi olur. İçeriğindeki filtre yarı yarıya koruyuculuğunu yitirmiş olabilir. Bu yüzden güneş kremleri küçük miktarlarda tüplere konulur. O sene içinde kullanılması ve seneye bırakılmaması için. 

 

 

Güneş kremi seçerken bilmek lazım: PPD ve PA+ nedir?

 

Çinko oksit kremleri yüzyıllardır güneşten korunmak için kullanılıyordu.

Sonra güneşin ultra viyole ışınlarını filtreleyen maddeler keşfedildi ve 1936’dan itibaren pazara sunuldu.

Bunların bazıları yüzeyden ışınları geri yansıtmak (inorganik fiziksel filtre), bazıları ultra viyoleyi emip yok etmek (organik kimyasal filtre) içindi. Sonraları 1974’te “sun protection factor" (SPF), güneşin yakıcı etkisini ölçen bir sistemin kısaltılmış baş harfleri dünya standartlarına uygun bir ölçü olarak belirlendi. 1977’de waterproof güneş filtreleri çıktı.

Persistent pigment darkening (PPD)

Japonlar tarafından geliştirilen “kalıcı koyulaşma” metodu (PPD), UVA ışınlarının deriyi koyulaştırdığı süreci ölçme metodudur. Güneşin yakma ve eritem oluşturma şiddetini ölçen SPF metodu gibi PPD metodu da derinin koyulaşma, bronzlaşma şiddetini ölçer. Teorik olarak 10 PPD koruma içeren bir kremle, hiç korunma kullanmayan bir insandan 10 kat daha uzun süre güneşte kalınabilir.

PA sistemi

Beyaz tenli olmanın asaletle ilişkilendirildiği Uzakdoğu’da, özellikle Japon firmalar UVA’dan korunma üzerine kurulu PA sistemini kullanıyorlar. PA sistemi de PPD’deki reaksiyonlara göre ölçümleme yapar ve doğudaki markaların güneş koruma ürünlerinin üzerinde yaygın olarak kullanılan bir işarettir.

Japon Kozmetik Endüstri Kurumu'na göre bu sistemde ışınlardan korunma şöyle belirlenmiştir:

PA+ 2-4 arası UVA korumasına sahip, PA++ 4-8 arası UVA koruması,  PA+++ sekizden yüksek UVA koruması demektir.

 

La Roche-Posay ANTHELIOS XL SPF 50+ Very High Face and Body Ultra UVA PPD 34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MISSHA M Signature Real Complete B.B. Cream SPF 25 PA++

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shiseido Anessa Perfect UV Sunscreen EX SPF 50+ PA+++

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SKIN79 Perfect UV Protection SPF50+ PA+++

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SKIN79 Diamond All-Day Sun Powder SPF30 PA++

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bioderma Photoderm MAX Lait SPF 50 PPD 35

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Yorumlar Yorum Yaz

melek alem 2013-08-23 23:27:36

ARTISTRY Multi Protect SPF 30, gunes koruyucuyu kullanıyorum.. Ve onerdıgınız sıtede hemen hemen tum ıcerıkler yeşil.. Herkese tavsıye edıyorum.. Bilgilendirme ıcın tesekkurler.

şaban alptekin 2013-04-28 21:50:38

vermiş olduğunuz adrese girdim orada kırmızı yerlere bakın diye yazıyor
kırmızı olması mı yeşil olması mı iyi bir özellik

Ayşenur'dan Not:

Sağlığa zararlı olmayan içerikler yeşil olarak gösteriliyor. Bir ürünün içeriğinde kırmızı renk ne kadar çok ise sağlık için o kadar tehlikeli demektir.

ayşe köse 2011-12-30 12:21:48

slm. benim yüzümde 4 yıldır güneş lekesi var bende sebamed güneş koruyucu kullanmıştım zannediyorum ondan oldu bir sürü krem denedim doktora gittim ama çare bulamadım allık la kapatıyorum yüzümü 32 yaşındayım makyajdan usandım artık doğal olmak istiyorum ama lekeler yüzünden olmuyor cok cirkin duruyoru. önerebileceginiz bişi ler varmı şimdiden çok tşk ederim. ayşe hanimm

Ayşenur'dan Not:

İetişim ve Ziyaretçi Defteri bölümlerinde yer alan "Güzellik/kozmetik hakkında sorularınızı ziyaretçi defterine yazmayınız!" uyarısında yer aldığı üzere;

Sorularınızı http://www.lilakutu.com/lilapedia/sor adresinden yanıtlıyorum.
Soru sorabilmek için önce üye olmanız (ücretsiz) sonra güzellik profilinizi eksisiz doldurmanız gerekiyor.
Soru e-postanıza isterseniz cildinizin durumunu gösteren fotoğraf da yükleyebiliyorsunuz."

Ayşenur Yazıcı

nil 2011-06-08 15:52:16

merhaba ayşenur hanım, sizi seviyorum ve tavsiyelerinize güveniyorum... :)) çok akıllıca seçimler sunuyor, başarılı ve sağlıklı çözümler üretiyorsunuz... bu sıcak, içten yazışmalarınız çok hoş. sanki almışız elimize birer kahve karşılıklı sohbet ediyormuşuz gibi okuyorum yazılarınızı..ben 33 yaşında, iş gereği günde 5-6 saat güneş altında kalan biri olarak, güneş kremleri mutlaka kullanıyorum.. göz çevresi için güvenilir-iyi koruma sağlayacak güneş kremi kullanmak istiyorum fakat bulamıyorum..sizce 50+ faktör yüz kremini tüm göz çevreme de kullansam doğru olur mu? gündüz çok yüksek koruma krem içeren 50+ avene kullanıyorum. gece ise neostrata ürünleri kullanıyorum. yüksek korumalı göz çevresi kremi için yönlendirirseniz sevinirim.. seçimleriniz benim için çok değerli.. size içten teşekkürlerimi sunuyorum.. sevgiler..

Ayşenur'dan Not:

ayşenur'dan not

güneş kremleri yüz için yapılmıştır göz çevresi çok farklı incelikte bir yerdir sakın buraya yüz için olan kremi kullanmayın.. avene yeni güneş serisinde stick zones sensibies 50+ - göz çevresi için güneş koruyucu stick çıkardı.kullanabilirsiniz.

dilek can 2011-06-08 15:52:13

mrhaba ayşenur hanım 44 yasındayım sadece bişey sorucam güneş koruyucu sivilce yapar mı 2 yıldır avenenin 50faktörlü koruyucusunu kullanıyorum ama suratımın bazı bölümlerinde sivilceler çıktı bundan olabilirmi sizi seviyorum


Ayşenur'dan Not:

ayşenur'dan not

hayır yapmaz. ama içeriğindeki herhangi bir madde -eğer cildiniz yağlı ise- yağ salgısını tetiklemiş olabilir...daha ince bir tabaka olarak uygulayın, ve en önemlisi gece yatmadan çok iyi temizleyin ki gözeneklerdeki salgı tahrik olmasın..

Tüm yorumları oku
Ziyaretçi İstatistikleri
IP Adresiniz Bugün Toplam
54.87.243.161 619 4286844