Ana Sayfa İletişim Üye Girişi Üye Ol
E-Posta
Şifre
Şifremi unuttum

SEVGİLİ HANIMLAR,

Bana tek tek yazan herkese tek tek aynı şeyleri yazmaktan çok yoruldum.

ALMAK İSTEDİĞİNİZ KOZMETİĞİN İÇİNDE NE VAR BAKMAK İÇİN  http://www.ewg.org/skindeep/ ADRESİNE GİRİN


SAYFADA "PRODUCT SEARCH" yerine ürünün adını yazın...
Çıkan listede ürüne tıklayın ve içindeki maddelerin karşısında bulunan renkli işaretlere bakın..

KIRMIZI OLANLAR zararlı maddelerdir.
Sarı olanlar ŞÜPHELİ veya TAHRİŞ YAPABİLEN,
Yeşil olanlar da GÜVENLİ demektir..
Ürün içeriğini bu şekilde görebilir ev karar verebilirsiniz..

Uzun süre içerik bakmak için kullandığım www.cosdna.com sitesi idi...
Çinlilerin eline geçmiş!
GÖRDÜKLERİME İNANAMADIM!!
1- Chanel'in içinde pertokimyasal bulunnan ürününe "güvenli" ibaresi koymuşlar!
2-  Aveseena gibi SIFIR zararlı kimyasalları olan bir organik içerikte, alakası olmayan bir maddeyi "komodonojik" göstermiş!!
3- RareBlossom gibi ECOCERT uluslararası sertifikası olan tertemiz bir markanın da içeriğinde tahriş edici gösterdiği madde yanlış işaretlenmiş!!!
www.cosdna.com sitesi GÜVENİLİRLİĞİNİ YİTİRMİŞTİR..
Buradaki içerikler tarafsız yayınlanmıyor artık!
                                                 
İzin verirseniz size tek bir sayfada nasıl kozmetik seçeceğinizi anlatayım siz de "cildim karma yahut kuru ne kullanayım demekten" yorulmayın..
Sonuçta sadece süslenmek ve bakım için değil, ailenize de temizlik için bazı ürünler seçen sizsiniz! Her seferinde bana yazmak yerine listeye göz atın ve seçiminizi siz yapın...

Makyaj, kozmetik ve diğer cilt bakım ürünlerinde tehlikeli oldukları kanıtlanmış bazı maddeler var. Ürün seçerken bana tek tek soracağınıza bunları not edin ve mümkünse içerikte olmamasına gayret edin...

Sodyum Lauryl sülfat (SLS) ve Amonyum Lauryl sülfat (ALS)
Genellikle şampuan, diş macunu, yüz sabunU, deterjan ve vücut banyo temizlik ürünlerinde kullanılır. SLS ve ALS ciltte tahrişe neden olabilir. İkisi de kolayca vücut tarafından emilebilir.

BURADA BİR PARANTEZ AÇMAK DURUMUNDAYIM: BEN DOKTOR DEĞİLİM, DERMATOLOG DEĞİLİM VE BİLİM ADAMI DEĞİLİM.
BİLİMSEL GELİŞMELERİ UZAKTAN TAKİP ETMEYE ÇALIŞAN BİRİYİM.AKLIM ERDİĞİNCE ELBET...
 
IMMUNOLOG ARKADAŞIM DR.EBRU KARPUZOGLU'NUN ( web sitesi : www.drebru.com ) "SÜLFATLAR" HAKKINDAKİ NOTUNU BU BÖLÜMÜN ALTINA KOYMAM GEREK. ÇÜNKÜ ÇOĞU HANIM İÇİNDE "SULFAT" SÖZCÜĞÜNÜ GÖRÜNCE ZARARLI MUAMELESİ YAPIYOR. DİKKATLİCE OKUYUNUZ:
 

Her yıkama jelinin veya şampuanın içeriğinde sülfatile biten madde kotü değil.

Genel olarak kaçınılmaya çalışılan sülfatlar şunlardır:

Ammonium Lauryl Sulfate /Ammonium LaurethSulfate / Sodium Lauryl Sulfate (SLS)


Bu aktif maddeler deterjanın kimyasal  ismiolup,  temizliği yapma özelliğine sahipler.

Bu ucuz maddeler çok miktarda köpük yaratıyor.

Bu maddeleri içermeyen şampuan veya temizlemejelleriniz pek de köpürmediğinde üzülmeyin.

Bu maddelerin yerine kullanılan malzemeler çok köpürmesede yine de temizleme işini yapıyor.

Gelelim Magnesium Laureth Sulfate' a

 Sonunda “sülfat”olsa bile yukarıda bahsettiğimiz gruptan farklı yapıya sahiptir.

 

Magnesium Laureth Sulfat çoğu temizleyiciye görenazik ve tahrişe neden olmayan temizleyici surfaktanlardan biri.

Özellikle hassas yapılı insanların kullanmasıgereken ürünler için iyi bir secim olarak kabul ediliyor.

 

Good Guide ve EWG ye baktığımızda MagnesiumLaureth sulfat'ın sağlık sorunlarına neden olmadığı belirtilmiş. Good Guide'in toksikkimyasallar listesinde bulunmuyor.

Bu kimyasal ayrıca insan dokularında tespit edilmemiş. 

Buna ek olarak başka bir temizleyici ajan olan “DisodiumCocoamphodiacetate”  hindistan cevizi yağı türevli bir kimyasal. Temizleyicive yumuşatıcı etkileri için birçok şampuan ve kişisel bakım ürünlerinde güvenle kullanılıyor.

 

                                    YardımcıDoçent Dr. Ebru Karpuzoğlu, MSc, PhD

                                    MolekülerTıp ve İmmunoloji

 

Koruyucu Paraben
Kozmetik, cilt bakım ürünlerinde raf ömrünü uzatmak ve koku giderici olarak kullanılmaktadır. Alerjik reaksiyon ve ciltte kızarıklığa neden olabilir. İngiltere'de son araştırmada, kadınların artan meme kanseri ile paraben kullanımı arasında ilişki gözlemlenmiştir.
Lütfen (ingilizce olarak yazılmış) ailenize çok zararı olabilecek bu madde hakkında yazılmış bilimsel makaleyi alttaki linki kopyalayıp okuyunuz..
http://www.beautifulskin.co.nz/parabens
Kozmetiklerin %99'unun paraben içerdiğinden bahsediliyor...
 
Evet paraben çok kozmetikte kullanılıyor ama şunu da unutmayın ki FDA ,AVUSTRALYA ve AVRUPA KOZMETİK YASALARINCA vucudunuzun bağışıklık sisteminin başedebileceği PARABEN MİKTARI BELİRLENMİŞTİR VE KOZMETİKLERDE BU KISTASA GÖRE KULLANILIR...

Paraben miktarı çok önemlidir. Bundan dolayı içerisinde paraben bulunan her ürüne kötü bakmak gerekmiyor... Çünkü ketçap,mayonez,bazı burun damlaları,öksürük şuruplarının bile içinde 0,0001oranında da olsa, paraben olabiliyor!!
Ama yine de bilmelisiniz ki bedeniniz tüm zararlı maddelerle karşı savaşabilecek bağışıklık sistemine sahiptir. Yorgun, ve hasta düştüğünüz vakitlerde bağışıklık sistemi de zayıfladığından zararlılarla yeteri kadar savaşamaz..
Ben bu olasılığı göz önünde bulundurarak mümkünse kırmızı içerikli olmayanlardan seçin diyorum..

Propylene Glikol
Bazı güzellik ürünleri, kozmetik ve yüz temizleyicilerinde bulunur... Kontakt dermatit denilen, "derinin zararlı sayılan bir uyarana karşı verdiği yanıt"a sebeplerden biri olarak görülür. Bağışıklık sisteminiz ona tepki vermiştir! Son çalışmalar, bu maddenin böbrekler ve karaciğere zarar verebileceğini de gösterdi.

Izopropil alkol
Alkol bazı cilt bakım ürünlerinde çözücü olarak kullanılır. Bu madde deride tahrişe sebep olabilir ve derinin koruyucu örtüsünün dengesini bozabilir. Ayrıca, erken yaşlanmaya neden olabilir.

DEA (Diethanolamine), TEA (Triethanolamine) ve MEA (Monoethanolamine)
Kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde rastlarsınız. Kanser riskini artıran tehlikeli şüpheli malzeme listesindedir. Alerjik reaksiyonlar yapabilir ve uzun vadeli kullanımında böbrek ve karaciğere rahatsızlık vereceği söyleniyor..

Alüminyum
Genelde vücut kokusu için üretilen ürünlerde kullanılmakta. Yaşlılık ile ilişkili Alzheimer hastalığıyla ilişkisi olduğu düşünülüyor.

Madeni yağ
Petrol türevidir. Vücut kremleri ve kozmetiklerde temel malzeme olarak kullanılır. Bebek yağı% 100 mineral yağ ile yapılır. Kaplayıcıdır, cildin salgıladığı toksin örtü üstüne rahat çıkamaz. Bu da sivilce ve diğer cilt şikâyetlerine neden olabilir.

Polietilen Glikol (PEG)
Kozmetik ürünleri kalınlaştırmak, kıvamlamak için kullanılır. Cildin bakterilere karşı daha savunmasız kalmasına neden olabilir, cildin doğal nem tutma dengesini bozabilir.

Dioksin
75 üyeden oluşan kimyasal ailesine "dioksin" adı veriliyor. (Bunlardan biri Vietnam Savaşı'nda ABD tarafından bir silah olarak kullanılmıştı.) Dioksinler, kağıt sanayinde, klorla ağartma işlemi sırasında oluşuyor ve araştırmalar evlerimizde kullandığımız ürünlerde dioksinin izlerine dikkat çekiyor.

Araştırmacılar zehirli kimyasallar sıralamasında başı çeken dioksinlerin, östrojen gibi "doğal steroid" hormonlarını taklit ederek birçok biyokimyasal reaksiyonu başlattığından söz ediyor. En ufak miktarları bile, akne ve eklem ağrılarından uykusuzluğa, kansere, doğum bozuklukları ve bağışıklık sistemi zayıflığına kadar çeşitli rahatsızlıklara sebep olabiliyor.
Dahası dioksinler ve kuzeni "furans" yağda çözünür olduğundan bedenimizdeki yağ hücrelerinde birikme eğilimi gösteriyor. Dioksinlere anne sütünde dahi sıklıkla rastlanıyor. Bebekler yetişkinlere göre 200 kat fazla dioksine maruz kalabiliyor.

Satın aldığımız tuvalet kağıtları, kağıt mendiller, süt veya meyva suyu kartonları, tamponlar, kahve filtreleri, tek kullanımlık çocuk bezleri, peçeteler, kağıt tabakalar vs. eğer klorlu ağartma işleminden geçiyorlarsa düşük dozlarda dioksin içeriyor. "Dioksinler" bu ürünlerin herhangi birinden yiyeceklere ve vücudumuzun duyarlı kısımlarına geçebiliyor.
 

Sodium Metabisulfite

http://www.ewg.org/skindeep/ingredient.php?ingred06=706119

Bu kozmetik araştırma sitesinde sodium metabisulfite'inalerji ve tahrişlere neden olabileceği belirtiliyor. İçerikte bazı datalarda,B1 vitaminine zarar verebileceğini gösterilmiş.

Sadece kozmetikte değil yiyeceklerde de koruyucuolarak kullanılıyor. Sodium metabisulfite, dikkatle yaklaşılması gereken birkimyasal gibi görünüyor.

Bu bileşiklerin en ufak miktarının bile laboratuvar hayvanlarında kansere sebep olduğu belirtiliyor. ABD Çevre Koruma Bürosu dioksinleri "olası insan kanserojeni" sınıfına alıyor.(Bilgilerin bir kısmı www.bugday.org adresinden alıntıdır)

NASIL KOZMETİK SEÇMELİSİNİZ?

1) Her ürünün etiketi üzerinde içeriğinin olduğu listeye göz atacaksınız? Bilmediğiniz bir madde hakkında internet üzerinden bilgi alabilirsiniz!

2) Ürün üzerinde "doğal", "bitkisel" ve "organik" yazılarını arayın.Mümkünse % 100 doğal malzemeli ürün seçin.

3) Bir sürü markanın olduğu bir dükkânda satıcıdan size önerdiklerini öğrenin. Önünüze birçok markadan ayni iş için üretilmiş ürünleri alın.
Sonra içeriklerine bakarak bir eleme yapın.
Elinizde kalan 1-2 tanesi arasında fiyatı da göz önüne alarak kendi ürününüzü kendiniz seçin.

Sevgiler... Ayşenur

Yorumlar Yorum Yaz

Esra Gülpınar 2013-02-12 00:21:02

Ayşenur Hanım merhabalar,
Hassas ve karma ciltliyim,ama kışın kuruya dönük oluyorum,yazın yağlı taraf baskın oluyor.29 yaşındayım,telaştayım:) Bu yaşıma kadar ne göz kremi ne gece kremi kullandım,elimden geldiğince yediğim içtiğim şeylerde doğallığa dikkat ettim ama kozmetikte yeni yeni farkındalık başladı,araştırıyorum,aydınlanıyorum ama bir yandan da kafam karışıyor,yardım edin.ilk gece kremim olarak aveseena'nın china doll kremini alacağım lilakutudan,göz kremleri çok karıştırıyor kafamı.göz altım çok mor değil,torba yok,aşırı bir kırışığım yok,ama yavaş yavaş güldükçe oluşan kazayağı görünümlerim var,artık geç kaldığım önlemleri almak istiyorum.cildimde özellikle yanaklarda elastikiyet kaybı var-yanaklarımda çok minik az miktar sanırım güneş lekesi onlar-güneş lekesi var.göz kapaklarım da yağlı denebilir.aveseenanın puff be gone göz kremi bana uygun olur mu bilemedim,activar'ı çok önermişsiniz ama bütçemi aşıyor şimdilik.nemlendirecek,kırışıklıklarla savaşacak ürünler arıyorum hem yüz hem göz için,yönlendirmeniz doğrultusunda ürün alacağım.(NOT:Sitenizi ve benzer blogları takip ettikten sonra bioderma sensibio h2O'mu aldım,avene termal su aldım,kremlerimi de uygun şekilde tamamlamak istiyorum)
Çok teşekkür ederim,siz ve sizin gibi toplumu uyaran insanlar iyi ki varsınız..

Ayşenur'dan Not:

İetişim ve Ziyaretçi Defteri bölümlerinde yer alan "Güzellik/kozmetik hakkında sorularınızı ziyaretçi defterine yazmayınız!" uyarısında yer aldığı üzere;

Sorularınızı http://www.lilakutu.com/lilapedia/sor adresinden yanıtlıyorum.
Soru sorabilmek için önce üye olmanız (ücretsiz) sonra güzellik profilinizi eksisiz doldurmanız gerekiyor.
Soru e-postanıza isterseniz cildinizin durumunu gösteren fotoğraf da yükleyebiliyorsunuz."

Ayşenur Yazıcı

Elvan Artı 2013-02-11 16:44:38

Merhabalar.Bebanthenin sivilce izlerine iyi geldiğini duydum ve hemen eczneye gittim Bepanthol yeni sürümüdür yani aynıdır sadece ismi değişiktir dedi ve bende onu aldım.Yüzüm karmadır sadece burun kenarlarım yağlı o kadr ve her banyodan sonra yüzüm geriliyor kuruypr nemlendirici olarak da kullansam yüzümü mahfetmrz değil mi ? çok mu yoğun yağlı ? kullanmaya korkuyorum ve çatlaklarada iyi gelir mi ? teşekkür ederim

Ayşenur'dan Not:

İetişim ve Ziyaretçi Defteri bölümlerinde yer alan "Güzellik/kozmetik hakkında sorularınızı ziyaretçi defterine yazmayınız!" uyarısında yer aldığı üzere;

Sorularınızı http://www.lilakutu.com/lilapedia/sor adresinden yanıtlıyorum.
Soru sorabilmek için önce üye olmanız (ücretsiz) sonra güzellik profilinizi eksisiz doldurmanız gerekiyor.
Soru e-postanıza isterseniz cildinizin durumunu gösteren fotoğraf da yükleyebiliyorsunuz."

Ayşenur Yazıcı

ayse s. 2013-02-09 21:33:10

Merhabalar ayse hanim. 26 yasindayim. Goz cevremde yillardir cozum bulamadigim morluklar var. Bu morluklar hem strese bagli hemde ırsi. Ne onerirsiniz de ben bu morluklardan kurtulurum artik :) simdiden tesekkurler. :)

Ayşenur'dan Not:

İetişim ve Ziyaretçi Defteri bölümlerinde yer alan "Güzellik/kozmetik hakkında sorularınızı ziyaretçi defterine yazmayınız!" uyarısında yer aldığı üzere;

Sorularınızı http://www.lilakutu.com/lilapedia/sor adresinden yanıtlıyorum.
Soru sorabilmek için önce üye olmanız (ücretsiz) sonra güzellik profilinizi eksisiz doldurmanız gerekiyor.
Soru e-postanıza isterseniz cildinizin durumunu gösteren fotoğraf da yükleyebiliyorsunuz."

Ayşenur Yazıcı

inci celik 2013-02-09 18:29:06

aysenur hanım merhaba yeniden,
az evvel bir not bırakmıştım ama yorumlara tekrar göz gezdirince cildimle ilgili yeterince bilgi vermemiş olduğumu gördüm. bu nedenle tekrar yazmak istedim. 28 yaşındayım. cildim karma, yani yanak bölgem normal ancak çene alın ve özellikle burnum yağlı. yanaklarımda geniş gözenekler, burnumda ve çenemde bolca siyah nokta, göz altlarımda beyaz bezeler var. yani anlayacağınız cildim gerçekten çok kötü durumda. yine de nadiren sivilce çıkıyor yüzümde. yüzüme tezat olarak vücudum ise oldukça kuru, hatta zaman zaman pul pul dökülecek kadar. güneşe alerjim var, yaz aylarında özellikle vücudumda ürtiker oluşuyor, yüzümde hiç çıkmadı. ama yine de hassas bir cilde sahibim. yüzüm için bir kaç krem ve rastgele alınmış temizleyici jeller dışında hiç bir şey kullanmadım şimdiye kadar. onları da düzenli kullanmadım. ancak temizleyici kullanınca cildim çok kuruyor, burnum geriliyor ve kabuklanıyor. kozmetik konusunda gerçekten pek bilgi sahibi değilim, bu nedenle sitenizi görünce çok sevindim. bana cevap yazarsanız gerçekten çok mutlu olurum. bana temizleyici, peeling, maske, krem, yani ne yapmam gerekiyorsa, çok da pahalı olmayacak şekilde, önerir misiniz? bir de kuru vücut ve eller için parabensiz nemlendirici önerirseniz çok sevinirim. sevgiler.

Ayşenur'dan Not:

İetişim ve Ziyaretçi Defteri bölümlerinde yer alan "Güzellik/kozmetik hakkında sorularınızı ziyaretçi defterine yazmayınız!" uyarısında yer aldığı üzere;

Sorularınızı http://www.lilakutu.com/lilapedia/sor adresinden yanıtlıyorum.
Soru sorabilmek için önce üye olmanız (ücretsiz) sonra güzellik profilinizi eksisiz doldurmanız gerekiyor.
Soru e-postanıza isterseniz cildinizin durumunu gösteren fotoğraf da yükleyebiliyorsunuz."

Ayşenur Yazıcı

inci celik 2013-02-09 17:40:46

aysenur hanım merhaba,
sitenizi bir süredir takip ediyorum. kozmetikler konusunda verdiğiniz bilgiler için teşekkür etmek isterim, zira onlarca ürün arasında seçim yapmak hayli zor. ben 28 yaşındayım ve karma bir cilde sahibim. özellikle burun bölgem siyah noktalarla dolu. göz altlarımda ise beyaz bezecikler var. bioderma'nın yağlı karma ciltler için olan serisindeki (sebium) ürünlerden almayı düşünüyorum, ama almadan evvel size de danışmak istedim. siyah noktalardan ve geniş gözeneklerden kurtulabilmenin bir yolu var mıdır? Önerebileceğiniz başka ürün var mıdır? Doğrusu kozmetiğe hep mesafeli olduğum için bu konuda pek bir bilgim yok, mümkün olduğunca doğal ürünler kullanma taraftarıyım. Beni bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler şimdiden.

Ayşenur'dan Not:

İetişim ve Ziyaretçi Defteri bölümlerinde yer alan "Güzellik/kozmetik hakkında sorularınızı ziyaretçi defterine yazmayınız!" uyarısında yer aldığı üzere;

Sorularınızı http://www.lilakutu.com/lilapedia/sor adresinden yanıtlıyorum.
Soru sorabilmek için önce üye olmanız (ücretsiz) sonra güzellik profilinizi eksisiz doldurmanız gerekiyor.
Soru e-postanıza isterseniz cildinizin durumunu gösteren fotoğraf da yükleyebiliyorsunuz."

Ayşenur Yazıcı

Tüm yorumları oku
Ziyaretçi İstatistikleri
IP Adresiniz Bugün Toplam
54.167.102.69 553 4468644